🕪🕪کنترل مگس میوه مدیترانه ای در باغات سیاه ریشه و مرکبات 🔊🔊

 

✨اعضای محترم شورای اسلامی، دهیاران عزیز و باغداران پرتلاش ✨

 

🔶 طبق گزارشات دریافتی و بازدیدهای میدانی کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی از باغات مرکبات و سیاه ریشه حوزه عمل این مرکز به آگاهی می رساند بدلیل شرایط اقلیمی مناسب و وجود میزبانهای مختلف آفت مگس میوه مدیترانه ای در اکثر فصول سال ، ظهور و افزایش تراکم آفت مذکور نسبت به سنوات قبل زودتر و بیشتر بوده و طغیان آفت فوق خاصه در باغاتی که اقدامات پیشگیرانه از سوی بهره برداران رعایت نشده است در این زمان دور از انتظار نمی باشد.

 

✅ لذا بدلیل حساسیت موضوع، رعایت موارد زیر توسط باغداران محترم ضروری می باشد.

 

🔴 برداشت کلیه میوه های مرکبات باقیمانده سال قبل روی درختان اعم از نارنج و پرتقال والنسیا

🔴 تسریع در برداشت کلیه میوه های رسیده سال جاری نظیر آلوچه، ازگیل ژاپنی، هلو، شلیل و …. بمنظور فرار از خسارت و پیشگیری از افزایش جمعیت

🔴 جمع آوری و دفن هرگونه میوه ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک

🔴 نصب تله های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ ، سراتینکس و فرمون مگس میوه در باغات مرکبات آلوده  بمنظور شکار انبوه آفت مذکور( به تعداد ۴۰ تا ۵۰ عدد در هکتار)

🔴 انجام عملیات طعمه پاشی در باغاتی که جمعیت مگس زیاد است و موجب خسارت به میوه شده،با استفاده از طعمه مسموم  (پروتئین هیدرولیزات ۲-۳ لیتر+ مالاتیون ۲۰۰ سی سی در یکصد لیتر آب ) به صورت یک ردیف در میان در قسمتهای جنوبی درخت به ارتفاع یک تا یک و نیم متری تنه درختان آلوده با استفاده از سمپاش پشتی تلمبه ای

🔻لذا ضروری است در راستای مدیریت و کنترل مگس  میوه مدیترانه ای نسبت به اطلاع رسانی دقیق و گسترده باغداران ، صاحبان ویلا سراها و شهرکهای ساحلی  و …. اقدام نمایید.

🌼مرکز جهاد کشاورزی کوهدشت شهید معافی🌼

🌍شورای اسلامی و دهیاری جامخانه🌍

این خبر را به اشتراک بگذارید :