جامخانه سرزمینی کهن

روستای جامخانه یکی ازبزرگترین روستاها ی مازندران می باشد که بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ تعداد خانوار آن حدود ۱۳۰۰ وجمعیت آن حدود هشت هزار نفر می باشد .این روستا به لحاظ تاریخی وآثار به دست آمده (موزه بابل)سابقه بیش از ۴۰۰۰ ساله دارد.
مردمان دیندار و ولایتمدار این روستا در طول هشت سال دفاع مقدس ۲۵ شهید ۵۰ جانباز و ۱۰ آزاده تقدیم انقلاب نمودند . که جملگی نشان از درک وشعور سیاسی بالای مردمان روستا دارد .

روستای جامخانه در قسمتی از کشور ایران،استان مازندران واقع در شهر ساری بخش میاندرود بزرگ قرار دارد و مرز بین دو شهر نکاء و ساری است.
این روستا در ۳۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی با ارتفاع ۲۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.
روستای جامخانه به طور کلی به وسیله ی زمین های زراعی که متعلق به اهالی روستا است احاطه شده است و پس از زمین های روستا از طرف جنوب به جنگل و روستای پیله کوه و ازطرف شمال به شهرک شهید عباسپور و نیز جاده ی ساری- نکاء و از طرف شمال شرق به روستای قلعه سر سفلی و از سمت غرب به روستای دارابکلا و از طرف شمال غرب به روستای اسرم وصل می شود .
جامخانه در پایین ترین بخش تپه ای رشته کوه های البرز قرار گرفته است و به همین خاطر روستایی است در کوه و دشت و نسبت به دیگر روستاها از لحاظ آب و هوایی تفاوت جزیی دارد.
بررسی های انجام شده زمین شناسی توسط کارشناسان سازمان زمین شناسی ایران معلوم می دارد که روستای جامخانه و حوزه نفوذ آن، بر روی آبرفتهای دوران چهارم کوهپایه ای دامنه شمالی البرز قرار دارد .

 

بیشتر بدانید