۱۴ آبان ،

روز مازندران ، تحکیم هویت فرهنگی مازندران

۱۴ آبان به خاطر سالروز بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی ، روز مازندران نام دارد.

روز مازندران، تحکیم هویت فرهنگی مازندران

نامگذاری روزی با عنوان “روز مازندران ” علاوه بر اثرات ملی که همان ثبت روزی به نام این استان خطه شمالی در تقویم کشور است در ایجاد تهییج و حرکت موسسه ها و تشکل های فرهنگی و هنری مازندرانی در سطح کشور برای حفظ و احیای فرهنگ و رسوم این استان تاثیر گذاشته است.

به استناد تاریخ طبرستان نوشته ابن اسفندیار، در روز سه شنبه ۲۵ رمضان سال ۲۵۰ هجری قمری و بنا به تقاضای مردم طبرستان از حسن بن زید علوی، ایشان به منطقه رویان آمده و در آنجا بزرگان و معاریف وقت با ایشان برای تشکیل حکومت بیعت نموده و این بیعت خاص با بیعت عام یعنی اقامه نماز جمعه در شهر کجّه ( کجور کنونی ) در روز جمعه همان سال و همان ماه توأم شد.

این مناسبت تاریخی – آغاز حکومت علویان در طبرستان – مبنای نامگذاری روز مازندران در شورای فرهنگ عمومی مازندران شد، البته با تبدیل تاریخ قمری، ۲۵ رمضان ۲۵۰ قمری به شمسی، با ۱۴ آبان سال ۲۴۳ هجری شمسی برابر شد.

بر اساس بخشنامه سال ۱۳۸۸ سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر انتخاب روزی با عنوان روز مازندران ، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان با هم اندیشی و همفکری ۱۴ آبان را به خاطر سالروز بیعت مردم این استان با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی به نام روز مازندران انتخاب کردند.

پیش از این نامگذاری ، اجرا و احیای برخی رسوم و سنت ها به برخی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها و تعدادی موسسات خلاصه می شد اما این روند با تغییر اکنون به یک جریان منسجم مبدل شد.

هم اکنون حدود ۷۰ تشکل و سازمان های مردم نهاد و موسسه فرهنگی که در عرصه فرهنگ و هنر در سطح کشور فعالیت می کردند با تشکیل ‘ بنیاد هم اندیشان تبری ‘ در مرکز کشور اجرای آئین ها و رسوم مربوط به استان مازندران را پیگیری و اجرا می کنند و قدم در راه حفظ و احیای این بخش از فرهنگ و تمدن استان گذاشته اند.

از این جهت ثبت روزی با عنوان این استان باعث گرد هم آمدن جمعی از علاقه مندان احیای سنت های فراموش شده و حفظ آیین ها و ارزش های فرهنگی زاد بوم خودشان شده است.

روز مازندران بهانه ای است برای کنارهم بودن، سرودن ، گفتن و شنیدن. حالا هرکسی و گروهی که دل درگروه فرهنگ و سنن تاریخی و تمدنی خود دارد به ابتکار و سلیقه اش برای گرامی داشت این روز قدمی بر می دارد.

زنگ روز مازندران صبح امروز سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸ با حضور فرماندار و مسئولان شهرستان ساری در دبستان نیکان ساری نواخته شد.

رضایی فرماندار ساری در این مراسم خواستار پاسداشت فرهنگ ها و آیین های کهن و ارزشی استان مازندران و انتقال آن با شیوه های نو و هنرمندان به نسل های مختلف جامعه شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، برنامه هاى هفته مازندران (۱۳ تا ۲۰ آبان) را اعلام کرد.

عباس زارع با بیان این که در انتخاب عناوین روز شمار «هفته مازندران»، مناسبت‌های تقویم ملی و محلی دیده شده است، افزود: روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه، نخستین روز گرامی‌داشت «هفته مازندران»، با عنوان «مازندران؛ آیین، فرهنگ و هنر» نامگذاری شد که در این روز برنامه های مختلفی با محوریت آیین «تیرماسیزده شو» در سطح استان اجرا شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به این که ۱۴ آبان، گرامی‌داشت آغاز حکومت علویان در تاریخ کهن تبرستان است، ادامه داد: این روز به نام «مازندران؛ تشیع و ولایت» نام‌گذاری شده است.

وی با اشاره به این‌که «مازندران و گردشگری» عنوان سومین روز هفته مازندران است، تصریح کرد: ترویج گردشگری فرهنگی، مذهبی و تکریم امامزادگان از مهمترین برنامه های روز ۱۵ آبان است.

او در تشریح چهارمین روز از «هفته مازندران» بیان داشت: در این روز که به نام «مازندران؛ جوانان، پهلوانان، قهرمانان» نام گذاری شده، قهرمانان و پهلوانان ورزشی استان تکریم خواهند شد.

زارع عنوان روز جمعه ۱۷ آبان ماه را «مازندران پاک» اعلام کرد و افزود: هدف از این نام‌گذاری، ترویج فرهنگ نگه‌داشتن محیط‌زیست و منابع طبیعی استان است، همه ما موظفیم از این ودیعه های الهی صیانت کرده و با درستی به نسل های آتی منتقل کنیم.

رئیس ستاد اجرایی هفته مازندران گفت: عنوان روز شنبه ۱۸ آبان ماه، مازندران؛ دانش و پژوهش است که در این روز ویژه برنامه هایی با محوریت ترویج فرهنگ بومی در مدرسه ها و دانشگاه های استان برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که «مازندران؛ نام آوران، فرهیختگان» عنوان روز دیگر این هفته است، بیان کرد: در این روز نام آوران و فرهیختگان استان تکریم خواهند شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران عنوان آخرین روز این هفته را «مازندران؛ نیما و زبان تبری» اعلام کرد و گفت: ۲۱ آبان ماه سال‌روز تولد پدر شعر نوین ایران است و به همین دلیل توجه به زبان و ادبیات تبری با نگاه به اشعار تبری نیما محور برنامه های این روز است.

زارع در پایان تاکید کرد: محور برنامه های امسال در هفته مازندران، اجرای برنامه های بومی و محلی در مدارس استان و توجه ویژه به شاعر مازندرانی یعنی نیمایوشیج است.

تجربه برگزاری مراسم روز مازندران در این سال ها نشان داده است که مردم علاقه مند به آداب و رسوم سنتی هستند و این علاقه نیز گام برداشتن در مسیر گردگیری از آب و رسوم و فرهنگ بومی را روان تر می کند.

امسال نیز ، هفته بزرگداشت مازندران با حضور تشکل ها و موسسات متعدد در حوزه فرهنگ و تاریخ استان برگزار خواهد شد  و خودجوشی و مردمی شدن برگزاری این برنامه ها مورد تاکید ستاد بزرگداشت هفته مازندران است تا از این طریق حفظ سنت و رسوم کهن مازندران به حس و وجدان جمعی در استان تبدیل شود.

حضور و استقبال مردم مازندران برای شرکت در مراسم روز مازندران ، نشان دهنده تشنگی جامعه در خصوص سنت و تمدن استان خود است و به نوعی امروز مردم ما در حال بازگشت به اصل خویش هستند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

این خبر را به اشتراک بگذارید :